ساعات پاسخگویی: شنبه الی 5شنبه- ساعت نه صح-الی17

شیراز- گلدشت معالی آباد-مرکز تجاری گلدشت
بندر کنگان - خیابان دارایی 00989173501271
00987136250341
00971545645053

ایرامات

امکان استفاده از سهام به عنوان وثیقه در مراجع قضایی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مجید عشقی در مراسم رونمایی از فاز اول سامانه توثیق الکترونیک (هوشمند ستاره) با اشاره به مزایای استفاده از توثیق الکترونیک و امکان ارایه سهام به عنوان وثیقه اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های سازمان بورس ارایه خدمات الکترونیک به سهامداران به ویژه سهامداران خرد به حد وسیع بوده است و از نمونه‌های این اقدام پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام بوده که کار سنگینی از دوش سهامداران برداشته شد.

وی با بیان اینکه از امروز به صورت رسمی سامانه توثیق الکترونیک هوشمند ستاره شروع به کار می‌کند، گفت: در مرحله اول سهام به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مراحل بعدی امکان وثیقه قرار گذاشتن اوراق بدهی، گواهی سپرده از جمله گواهی سپرده سکه و یونیت‌های صندوق‌های سپرده گذاری مانند ETFها فراهم می‌شود.

رییس سازمان بورس افزود: از گذشته هم امکان وثیقه گذاشتن سهام برای دریافت تسهیلات و ... وجود داشت اما به حدی پروسه پیچیدگی داشت که عملا امکان استفاده از آن فقط برای اشخاص حقوقی‌ها وجود داشت اما الان با ورود سه بانک امکان ارایه وام‌های خرد با وثیقه گذاشتن الکترونیک سهام وجود دارد.

وی با اشاره به امکان ارایه این وثیقه‌های الکترونیک به دستگاه‌های قضایی تاکید کرد : پس از این با راه اندازی سامانه توثیق الکترونیک هوشمند ستاره امکان صدور وثیقه در دستگاه‌های قضایی فراهم می‌شود و در کمتر از چند ثانیه وثیقه صادر می‌شود . پیش از این با توجه به اینکه صدور قرار وثیقه پیچ و خم هایی داشت، عدم صدور قرار وثیقه برای دستگاه قضایی برای افراد تبعات سنگینی داشت اما امروز دیگر در کمتر از چند ثانیه امکان صدور وثیقه به وجود آمد.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها